LILIN - Stainless IR IP Dome Camera
SKU: IPC0422E4
- 1080P CMOS
- 4mm lens
- 16M IR
- Int
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: IPC0422E4
Marine day/night dome IP camera ideal mounting on everything from boats to vehicles. The camera comprises SUS316 stainless steel camera housing designed to protect corrosive and industrial environments. Covert series marine IP camera IPC0422E4 provides HD live and recorded video. LILIN covert IP camera comprises a main unit and a separate camera unit which allows them to be mounted apart. The main unit and the camera unit are connected together by 6-meter long cable in providing definite flexibility to place the camera unit in one place and the main unit else where.
| Pick Up Element | 1/2.7" CMOS image sensor |
| Effective pixels | 1920 (H) x 1080 (V) = 2,073,600 pixels |
| Video Compression | H.264 , Motion JPEG |
| Resolution | 1080P(1920 x 1080) , 720p(1280 x 720) , D1(720 x 480) , CIF(352 x 240) |
| Maximum Frame Rate | H.264 : up to 30 fps @ 1920 x 1080 , MJPEG : up to 30 fps @ 720 x 480 / H.264 : up to 30 fps @ 1280 x 720 , MJPEG : up to 30 fps @ 352 x 240 / H.264 : up to 30 fps @ 1920 x 1080 , MJPEG : up to 30 fps @ 1280 x 720 / H.264 : up to 30 fps @ 720 x 480 , MJPEG : up to 15 fps @ 1920 x 1080 |
| Focal Length | 4mm |
| Iris | F2.0 |
| Angle of View | 94°(H), 50°(V), 102°(D) |
| Video streaming | RTP/HTTP、RTP/TCP、RTP/UDP、Multicast |
| Video bitrate | 128Kbps〜8Mbps ; Frame rate and bitrate controllable on-the-fly ; VBR / CBR / GOP supported |
| Scanning System | Progressive scan |
| Min. illumination/Low Light Mode (Colour) | Colour: 0.15 Lux at F2.0; B/W: 0.05 Lux @ F2.0 , With Infrared LED 0.0 Lux |
| White Balance | Auto / Tungsten / Indoor / Fluorescents1 / Fluorescents2 / Outdoor1 / Outdoor2 |
| Electrical Shutter | 1/30(1/25)s to 1/8000s |
| Sense Up | Off / 1 frame / 2 frames / 3 frames / 7 frames |
| Sense Up+ | Yes |
| Auto Gain Control | 36 dB variable gain |
| 3D Noise Reduction | Off / 1 to 32 selectable |
| 2D WDR | Off / Auto / x2 / x3 / x4 |
| Privacy Masking | Off / On (4 independent areas) |
| Live Video Output | CVBS 1.0Vp-p, 75 ohm, RCA connector |
| Audio Input / Output | Mono, 1.4 Vp-p , 50 KΩ , 3.5mm phone jack |
| Encryption | Base64 HTTP encryption |
| Access | Multiple user access levels with password protection |
| Max number of online users | 10 user accounts available |
| Multi IP address | Yes |
| User accounts | 8 simultaneous users |
| ePTZ & Digital Zoom | Yes, ROI is supported |
| Alarm event triggers | Motion / Tamper / Audio / Alarm / Network loss detection |
| Alarm event actions | FTP / SMTP / HTTP post / SD card / SAMBA / SNMP Trap / Alarm Output / Push Service notification |
| CPU | Embedded SoC ARM11, 528MHz, 256MB DDR2, 256MB flash memory |
| Network Interface/Ethernet | 10/100 Mbps Base-T (Tx), RJ-45 |
| Control interface | RS-485, Half-Duplex , support MLP2 , Pelco D/P protocols |
| CE | Yes, EMI CLASS A |
| FCC | Yes, EMI CLASS A |
| OS requirement | Windows 2000、Windows XP、Windows Vista、 Windows 7、Windows 8 |
| Web browser | Microsoft® Internet Explorer® 6.0 and later |
| Protocols | IPv4、IPv6、TCP、UDP、HTTP、SMTP、NTP、DDNS、 UPnP、FTP、ARP、DHCP、PPPoE、DNS、RTSP、 RTCP、Telnet、ICMP、IGMP、ONVIF Profile S、 SNMP、SIP, Bonjour |
| Mobile Application | Integrated to LILIN mobile app (LILIN Pro) iPhone, iPad, Android support |
| Video Management | ONVIF Profile S / LILIN Navigator Enterprise 5.0 / Third party VMS through LILIN HTTP API |
| Video Display | LILIN Universal ActiveX & LILIN Java Applet |
| OS | Embedded Linux 2.6.32 |
| Audio | Two-way Audio, G.711 u-law / PCM, External Microphone Required |
| SD Card (recording) | Support Micro SD/SDHC card for circular recording (card is not included) |
| Alarm Input / output | Digital 2 input (TTL, +3〜5VDC) / 1 Output (Relay dry contact N.O. / N.C. , Load max. 24VDC/1A) |
| Operating temperature | -25℃〜50℃ (-13℉〜122℉) |
| Dimensions | Main module : 130mm(W) x 35mm(H) x 93mm(D) , Image sensor module : Φ67 x 58mm |
| Weight | Main module : 300g , Image sensor module : 700g (Stainless Dome) |
| Power Supply | DC12V ±10% / PoE (IEEE 802.3af compliant) |
| Power Consumption | DC12V, 7.5W / PoE, 8.5W |
| Warranty | 3 Years |
| Shipping Weight (kg) | 1.560000 |
|---|---|
| Type | IP Marine Grade Camera |
| Manufacturer | LILIN |
| Colour | Silver |
| IR Range | 16M |
| Supported Video Resolution | 1080p |