Monitor Audio - C180 In-Ceiling Speaker
SKU: SCC180
The C180 offers a step up in performance with a larger 8" driver, delivering deeper bass and greater output for larger spaces.
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: SCC180
The C180 offers a step up in performance with a larger 8" driver, delivering deeper bass and greater output for larger spaces.
The C180 offers a step up in performance with a larger 8" driver, delivering deeper bass and greater output for larger spaces.
High-output audio from a discrete in-ceiling speaker.
This model features an 8" MMP II bass driver and pivoting C-CAM tweeter, plus a three-position high-frequency switch for optimised room tuning. Optional square grille available for modern styling.
Key features:
| Shipping Weight (kg) | 3.500000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Driver Size | 8" |
| Manufacturer | Monitor Audio |
| Type | In-Ceiling Speaker |
| Product Range | Basics |
| Environment | Indoor |
| Drive Units | 8" MMP II cone bass driver | 1" C-CAM pivoting Gold Dome tweeter |
| Applications | Custom Install |
| Power Rating | 120 W |
| Speaker Type | In-Ceiling |
| Nominal Impedance | 6Ω |
| Sensitivity | 90 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 25 kHz |