Monitor Audio - Creator Series W1L In-Wall Large
SKU: SCSW1L
This large-sized Tier 1 in-wall loudspeaker is a two-way model featuring four C-CAM mid-bass drivers and a C-CAM tweeter.
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: SCSW1L
This large-sized Tier 1 in-wall loudspeaker is a two-way model featuring four C-CAM mid-bass drivers and a C-CAM tweeter.
This large-sized Tier 1 in-wall loudspeaker is designed for cost-effective installations, where product simplicity and solid acoustic performance are required. It is a two-way model featuring four C-CAM mid-bass drivers and a C-CAM tweeter. The performance benefit of having both within a single design means greatly improved clarity, wider dispersion into the listening environment, and clear, lifelike, high-fidelity sound—of the quality you’d expect from any Monitor Audio passive box loudspeaker. It has a cut-out dimension of 880 x 202 mm and uses the Quik-Link speaker cable connector, which revolutionises the ease and speed of speaker installation. Tri-Grip has also evolved for simple, reliable, and strong fitment.
| Shipping Weight (kg) | 9.500000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Driver Size | 5" |
| Manufacturer | Monitor Audio |
| Type | In-wall Speaker |
| Product Range | Creator Series |
| Environment | Indoor |
| Drive Units | 4 x 5" (127 mm) C-CAM mid-bass driver | 1 x 1" (25 mm) C-CAM tweeter |
| Power Rating | 100 W |
| Speaker Type | In-Wall |
| Nominal Impedance | 6Ω |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 38 Hz – 30 kHz |