Monitor Audio - Creator Series W2L In-Wall Large
SKU: SCSW2L
This large-sized Tier 2 in-wall loudspeaker is a three-way model featuring four RST II bass drivers, an RST II midrange driver, and a C-CAM tweeter.
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: SCSW2L
This large-sized Tier 2 in-wall loudspeaker is a three-way model featuring four RST II bass drivers, an RST II midrange driver, and a C-CAM tweeter.
This large-sized Tier 2 in-wall loudspeaker is designed to deliver pristine, engaging acoustics where high-performance sound is a key requirement. It is a three-way model featuring four RST II bass drivers, an RST II midrange driver, and a C-CAM tweeter. This combination of clear and lifelike high-fidelity sound is of the quality you’d expect from any Monitor Audio passive box loudspeaker. It has a cut-out dimension of 880 x 202 mm and uses the Quik-Link speaker cable connector, which revolutionises the ease and speed of speaker installation. Tri-Grip has also been evolved for simple, reliable, and strong fitment.
| Shipping Weight (kg) | 10.600000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Driver Size | 5" |
| Manufacturer | Monitor Audio |
| Type | In-wall Speaker |
| Product Range | Creator Series |
| Environment | Indoor |
| Drive Units | 4 x 5" (127 mm) RST II bass driver | 1 x 3" (76 mm) RST II midrange driver | 1 x 1" (25 mm) C-CAM tweeter |
| Power Rating | 225 W |
| Speaker Type | In-Wall |
| Nominal Impedance | 4Ω |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 38 Hz – 35 kHz |