Monitor Audio - Creator Series W3L In-Wall Large
SKU: SCSW3L
This high-performance, large-sized Tier 3 in-wall loudspeaker is a three-way model featuring four RDT III bass drivers, a C-CAM midrange driver, and an MPD II transducer.
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: SCSW3L
This high-performance, large-sized Tier 3 in-wall loudspeaker is a three-way model featuring four RDT III bass drivers, a C-CAM midrange driver, and an MPD II transducer.
This high-performance, large Tier 3 in-wall loudspeaker is designed to deliver pristine, engaging acoustics where pristine sound quality is desired. It is a three-way model based on the Platinum Series 3G and features the very latest acoustic technologies from Monitor Audio. This includes an MPD II high-frequency transducer, developed for the THX Certified Ultra Cinergy range. The precision specification of the Micro Pleated Diaphragm technology is designed to produce accurate, lifelike sound without any distortion. This is coupled with a C-CAM midrange driver and four RDT III bass drivers.
This combination ensures levels of acoustic transparency and detail found in Monitor Audio’s premium loudspeaker ranges, where much of its acoustic technology was developed. This really is the last word in installed performance.
It has a cut-out dimension of 880 x 202 mm and uses the Quik-Link speaker cable connector, which revolutionises the ease and speed of speaker installation. Tri-Grip has also evolved for simple, reliable, and strong fitment.
| Shipping Weight (kg) | 12.400000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Driver Size | 5" |
| Manufacturer | Monitor Audio |
| Type | In-wall Speaker |
| Product Range | Creator Series |
| Environment | Indoor |
| Drive Units | 4 x 5" (127 mm) RDT III bass driver | 1 x 3" (76 mm) C-CAM midrange driver| 1 x MPD II transducer |
| Power Rating | 300 W |
| Speaker Type | In-Wall |
| Nominal Impedance | 4Ω |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 36 Hz – 60 kHz |