WiiM - MOD S
SKU: WIIMMODS
Dispatched today! (Order by 3pm)
- Individual stereo zone streamer.
- Digital and analogue inputs and outputs.
- Scalable to multiple zones.
- Rack mount for three units supplied separately.
A trade-only supplier of installed audio-visual custom technology for resimercial projects.
SKU: WIIMMODS
The MOD S is a high-quality streaming source device. Based on the popular WiiM Pro Plus design, the MOD S is ready to deliver audio from a vast array of services to your zone amplifier. Equipped with multiple input and output options, the 140 x 140 x 42 mm chassis allows the streamer to sit side-by-side with two other MOD S on a typical 19” rack shelf.
| Power Input: | USB Type-C, requires 5V, 1.5A or higher | Bundled adapter: 5V, 2A. |
| Digital Audio Output: | Bit-perfect output, up to 192 kHz, 24-bit with digital optical or coaxial output. |
| Network: | 802.11 b/g/n/ac 2.4 GHz and 5 GHz dual bands Wi-Fi 10/100M Ethernet. |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.1. |
| Audio Input: | 1 x Analog RCA Line input,1 x SPDIF in Optical, up to 192kHz/24-bit. |
| Audio Output: | 1 x Analog RCA Line output, 1 x Digital optical (SPDIF) output, 1 x Digital Coaxial output, up to 192kHz/32-bit. |
| DAC: | AKM AK4493SEQ. |
| Trigger Out: | 3.5mm Trigger out. |
| SNR: | 120 dB. |
| THD+N: | 0.00032% (-110 dB). |
| Audio Codec: | MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA, OGG. |
| Equalizer: | 24 preset EQ settings for different music genres | 10-band graphic EQ that can adjust to optimize sound performance for every audio source (Line in, BT or Network) | 10-band parametric R/L EQ that can adjust to optimize the sound performance based on your room characteristics, allowing more fine granular adjustment | Bass management | Built-in Room Correction. |
| Protocol: | Chromecast Audio, DLNA, Spotify Connect, TIDAL Connect, Amazon Music Casting, Qplay 2.0, Roon. |
| Streaming Services in WiiM Home App: | Spotify, Amazon Music, Deezer, TuneIn, Tidal, Qobuz, SoundCloud, Pandora, iHeartRadio, vTuner, Napster, SoundMachine, BBC Radio, Calm Radio, Radio Paradise, Sound Track Your Brand, more to come. |
| Supported Control Platforms: | Control 4, RTI, URC, Josh.ai. |
| Buttons: | Touch buttons: Play/Pause/Setup, Volume +, Volume -, Preset. |
| Weight: | 11.6 oz (330g). |
| Dimensions: | (L) 5.5 x (W) 5.5 x (H) 1.6 (Inch) / (L) 140 x (W) 140 x (H) 42 (mm). |
| What’s in the box: | WiiM CI MOD S (1), Optical cable (1), Stereo RCA cable (1), Type C cable (1), Adapter (1), Screws (3). |
| Shipping Weight (kg) | 0.700000 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | WiiM |
| Type | Audio Streamer |
| Product Range | WiiM CI |